Aşure Günü ve Aşure Yapımı Hakkında Bilgiler

21.8.2020

Aşure Günü ve Aşure Yapımı Hakkında Bilgiler için Koz Kuruyemiş´in sizler için yayınladığı bu yazıyı inceleyebilir ve aşure yapımında kullanılan pek çok ürünü firma web sitesinden sipariş verebilirsiniz.

Hicr takvime göre hicri yılın ilk ayı olarak bilinen Muharrem ayının 10.günü aşure günü olarak bilinmektedir. Hüseyin ibn Ali ve beraberindeki 72 müslüman da hicri 61. senesinin Muharrem ayının onuncu gününde (10 Aralık 680)  öldürüldükleri için o güne “Aşura Günü“ denilmiştir.

Aşure Gününde yapılan aşure tatlıları bir dini inanışın temelini almaktadır. Aşure bir inanışa göre Nuh Peygamber´in tufandan sonra gemisinin erzak dolabında kalan yiyeceklerin karıştırılması ile ortaya çıkan bir tatlıdır. Aşure´nin içerisinde pek çok farklı malzeme bulunmaktadır, dinimizde bir gelenek olan aşure günü geldiğinde evlerde yapılır ve komşulara dağıtılır. Her kesimin damak zevkine göre hazırlayabildiği Aşure´nin hem besin hemde enerji kaynağı olduğu bilinmektedir.

Dilimize arapça " aşura " kelimesinden geçen aşure, İbranicede 10 sayısı anlamına da gelmektedir. Aşure, malzemelerinin çokluğu ile ünlenmiş bir yiyecektir. Buğday, fasulye, nohut, kayısı, kuru üzüm, incir gibi bakliyat ve yemişlerin birlikte kaynatılması ile hazırlanır. Genellikle fındık, nar, ceviz, Antep fıstığı, tarçın gibi malzemeler ile süslenir. Hayvansal ürün içermeyen bir tatlıdır.

Aşure içerisinde yer alan ürünlerin bir araya gelmesi ile kalorisinin yüksek olması sebebi ile tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Tüketmek isteyen kişilerin beslenme düzenlerine ve kilosuna göre ara öğünlerde tüketilmesi önerilen bir üründür.

Sizlerde incelemekte olduğunuz Koz Kuruyemiş online satış web sitesi aracılığı ile aşure yapmadan önce ihtiyacınız olan tüm ürünleri anında sipariş verebilirsiniz. Aşure içerisinde kullanabileceğiniz;

Buğday
Sarı kayısı
İncir
Sarı üzüm
Fındık
Tuzsuz fıstık
Dut kurusu
Hurma
Zarı soyulmuş badem
File fıstık
File badem
Çam fıstık
Kuş üzümü
Besni üzüm

Gibi ürünleri şuanda bulunduğunuz web sitemizden temin edebilir ve en lezzetli aşurelerin yapımına başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bilgiler

İletişim Bilgilerimiz
  • Caferağa Mahallesi Güneşli Bahçe Sokak No:9 Kadıköy / İstanbul
  • 0216 337 5 569
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Kart Tipleri
Kartlar
blog
Whatsapp