Kabuklu Fıstığın Faydaları

22.6.2020

Kabuklu Fıstığın Faydaları Nelerdir? Yer Fıstığı yararlarının yer aldığı bu içeriğimizden detayları öğrenebilir ve dilerseniz hemen Koz Kuruyemiş kalitesi ile siparişlerinizi verebilirsiniz.

Ülkemizin ve bölgemizin en yaygın çerezleri olarak bilinen kabuklu fıstık sağlık açısından bakıldığında da pek çok faydayı barındırmaktadır.Antioksidan, vitamin ve minerallar bakımından çok zengin bir kuruyemiş olan kabuklu fıstık baklagiller ailesine ait bir üyedir. Ülkemizde genel olarak gıda sanayisinde kullanılan bu ürünün ortalama tohumlarında %50-60 oranlarında yağ ve %20 oranlarında protein bulunmaktadır. %17 - 20 lik aralıklarda ise madensel maddeler, vitaminler ve karbonhidrat bulunan bu bitkinin bilinmekte olan 32 farklı türü vardır. Dünyada ilk Paraguay´ın vadilerinde farkedildiği düşünülen kabuklu fıstıklar yıl içerisinde 30 ile 50 santimetre kadar büyümektedir.

Kemik güçlendirmesi, kas güçlendirmesi, midedeki koruyuculuğu, kalp sağlığındaki desteği ve kansere karşı koruyuculuğu ile bilinen Kabuklu Fıstık ürünün saymakla bitmeyen faydalarına gelin hep birlikte göz atalım.

Kabuklu Fıstığın Faydaları

* Kabuklu fıstık amino asit maddeleri ve protein açısından vücudumuzun ihtiyacı olan maddeler konusunda beyaz et ve yumurtanın ardından en etkili olandır. Gün içerisinde bir avucunuza sıgacak kadar kabuklu fıstık tüketmeniz, normal bir insanın ihtiyacı olan proteinin otalama %28´ini karşılayacaktır.

* Damar tıkanıklığı sorunlarında içinde bulunan oleic yağ gibi doymamış yağ asidi sebebi ile tıkanmaya neden olmaz ve kan düzeyinizi dengede tutar.

* İnsan cildinin ihtiyacı olan vitaminler arasında bulunan E vitamini konusunda kabuklu fıstık ürünü E vitamini sebebi ile cildinizin deforme olmasına neden olan bazı bakterilere karşı savaş halindedir. Yüzde yer alan akne, siyah nokta gibi problemlerin yaşanmasına engelleyicidir. Yapılan bazı araştırmalarda ise sedef, egzama gibi hastalıklarında engelleyicisi olduğu bilinmektedir.

* Kabuklu fıstık tüketimi saçlarınıza da fayda sağlayacaktır. Saçlarınızın dökülmesini önleyen bu ürün, daha parlak, daha canlı saçlara sahip olmanıza ufakda olsa etki sağlayacaktır.

* Hamilelik dönemlerinde yapılmış olan bazı çalışma ve araştırmalar neticesinde, gebelik dönemlerinde kabuklu fıstık tüketimi bebeklerde meydana gelebilecek olan nöral sorunları %55 seviyelerinde azaltmaktadır.

* Ülkemizin bazı bölgelerinde yer fıstıklarının kabukları kaynatılarak tüketilmektedir. Kaynatılan su içerisinde biochanin maddesini 4 kat fazla arttırıcıdır. Biochanin maddesi insan vücudundaki tüm bakterileri ve zararlı hücreleri idrar yolu ile söküp atmaktadır. Eski dönemlerde yer fıstığı suyu yaraların iyileşmesi ve ağrıların şiddetini azaltma konusunda da kullanılmaktaydı.

* Haftada 3 defa tüketilen yer fıstığı kişilerde obezite riskini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Sizlerde saymakla bitmeyen bukadar fayda içerisinden ülkenin en iyi fıstıklarını, en lezzetli ve her biri özenle seçileren Koz Kuruyemiş tezgahlarındaki yerini almış ürünleri sipariş verebilirsiniz. Kabuklu fıstık siparişleriniz için hemen incelemekte olduğunuz online satış sitemizde kavrulmuş ürünler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bilgiler

 • Yer Fıstığı Kilosu Kaç TL
  Yer Fıstığı Kilosu Kaç TL´dir gibi bir araştırma içerisinde iseniz, Koz Kuruyemiş´in web sitesinde sizler için 1.kalite ürünlere ulaşmanız ve anlık olarak gramajına bağlı olarak güncel fiyatları görmeniz mümkündür.
 • Dağ İncirinin Faydaları
  Dağ İncirinin Faydaları ile ilgili hazırlanan bu içeriğimizi inceleyebilir ve sizlerde oldukça faydalı olan bu ürünü Koz Kuruyemiş kalitesi ile hemen sipariş verebilirsiniz.
 • Mısır Kavurgası Yararları
  Mısır Kavurgası Yararlarını inceleyeceğiniz Koz Kuruyemiş kurumsal web sitesi aracılığı ile merak edilen bilgilere erişebilir ve en kaliteli kavurga mısır ürünlerini sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.
İletişim Bilgilerimiz
 • Caferağa Mahallesi Güneşli Bahçe Sokak No:9 Kadıköy / İstanbul
 • 0216 337 5 569
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Kart Tipleri
Kartlar
blog
Whatsapp