Macadamia (Makademya) Fındığı Faydaları

15.2.2021

Macadamia (Makademya) Fındığı Faydalarını öğrenmek için, fındığın ana vatanını, tarihini ve geçmişini bilen ve bu ürünün en kalitelilerinin satışının yapıldığı Koz Kuruyemiş web sitesinden tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Ülkemizde üretilen fındık türlerine yakın bir tür olmayan Makadamya fındığı Avustralya Kıtası´ndan bir çok ülkeye yayılmış olan bir üründür. İçerdiği yüksek yağları sebebi ile genelde kozmetik sektöründe hammadde olarak kullanılmaktadır. Ürün tam anlamıyla bir yağ deposudur. Bir adet Makadamya fındığının içerisinden %75´lere varan yağ oranı bulunmaktadır. Türkiye´de Karadeniz Bölgesi´nde yetiştirdiğimiz ve hepimizin bildiği fındığa nazaran daha fazla yağlı bir yapıda ve daha büyüktür.

Macadamia (Makadamya) Fındık Tarihi

1920´li senelerde Hawaii Adası bölgesinde yetiştirilmeye başlayan Makademya Fındığı ürünü Dünya´nın bir çok bölgesine buralardan yayılmıştır. Günümüzde Avustralya başta olmak üzere Hawaii, Güney Afrika, İsraili Bolivya, Kosta Rika gibi ülkelerde de yaygın olarak üretimi vardır. Ürün nemlendirici yağ olması nedeni ile kozmetik sektöründe içinden çıkan yağ kullanımı da çok fazla yaygındır.

Macadamia (Makadamya) Fındık Yetiştiriciliği


Bu faydalı ürün yetiştirildiği ülkelere baktığınızda anlayacağınız üzere sıcak iklimleri ve bölgeleri sever. Makadamya fındığı 3 derecelere kadar soğuga dayanabilen bir üründür. Ürünün yetiştiği ortamlardaki ideal sıcaklıklar 16 ile 25 derece arasında olmalıdır. Aynı zamanda bu ürünün yetiştiği ağaçların deniz seviyesine yakın bölgelerde olması gerekir. Deniz seviyesine yakın olan yerlerde makadamya fındığı daha verimlidir. Yapılan araştırmalara göre 550 Metreden yukarıda dikilmiş olan makadamya fındığı ağaçlarındaki meyvenin büyümesi yavaşlamakta ve verimi azalmaktadır. Rüzgar yememelidir. Kuvvetli rüzgar alan bölgelerdeki makadamya fındığı ağaçları malesef kurumaktadır.

Macadamia (Makadamya) Fındığı Faydaları

Ülkemizde yetişen fındıklar gibi faydalı besinleri barındırmakta ve içerdiği besinler anlamında bir çok özelliği, faydayı tüketenlere sunabilmektedir. Makadamya fındığı içerisinde sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller bulunmaktadır.

Makadamya fındığı tükettiğinizde kötü kolesterol seviyeniz düşecek ve kalp sağlığınız bundan olumlu etkilenecektir. Bu fındık türü şeker ve karbonhidrat bakımından çok düşüktür. Orta derecelerde lif barındırmaktadır.

Makadamya fındığı çok büyük bir antioksidan kaynağıdır. Sağlıklı bireyler arasında yer almak isteyen, vücuduna ve sağlığına önem veren kişilerin tercih ettiği bu ürün, hücresel hasarlara neden olabilen diyabet, alzheimer hastalıkları, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklardaki riskleri azaltacak olan bir üründür. Ağaç türleri arasındaki tüm fındıklar arasında makadamya fındığı en yüksek derecelerde flavonoid seviyelerine sahiptir. Bu tür iltihap ile savaşmakta ve kolesterolü düşürmektedir.

Kalp sağlığı konusunda yapılan bazı araştırmalara göre makadamya fındığından gün içerisinde 10 ile 45 gram arasında tüketmenin insanlardaki kötü kolesterolün %10 lara düşüreceğini belirtmektedir. Yüksek kolesterolü bulunan kişilerde yapılan bir çok araştırmaya göre bu sonuçlar açıklanmıştır. Makadamya fındığı yüksek tekli doymamış yağ içermektedir. Her gün az miktarda yemek, yüksek kolesterol ve iltihaplanma gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir başka araştırmaya göre makadamya fındığı yüksek kan şekeri, kolesterol seviyeleride dahil olarak, inmeler, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet risklerini de azaltmaktadır. İnsanların makadamya fındığı da dahil olmak üzere düzenli olarak ağaç kuruyemişlerini yemesi, metabolik sendrom risklerini azaltmakta ve kan şekeri seviyelerine katkıda bulunmasını sağlamaktadır.

Makadamya fındığı sindirim sisteminize ve genel olarak bağırsak sağlığınıza fayda sağlayabilecek bazı lifleri barındırmaktadır. Bir çok fındık türünde olduğu gibi bu üründe de çözünür lif prebiyotik olarak hareket etmektedir. Faydalı bağırsak bakterilerinizi beslemeye yardımcı olmaktadır.

Daha fazla faydası olabilen ve bir çok kesimin severek tükettiği bu sağlıklı kuruyemişi hemen sipariş vermek için KOZ KURUYEMİŞ online satış sitesinde yer alan doğal ürünler kategorisini ziyaret edebilir ve ürünü dilediğiniz gramajlarda firmamızdan sipariş verebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bilgiler

İletişim Bilgilerimiz
  • Caferağa Mahallesi Güneşli Bahçe Sokak No:9 Kadıköy / İstanbul
  • 0216 337 5 569
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Kart Tipleri
Kartlar
blog
Whatsapp