Yer Fıstığının Yararları

29.6.2020

İçeriğinde pek çok mineral ve vitamini barındıran yer fıstığı ürünü hakkında merak edilenleri ve Türkiye´nin en kaliteli ürünlerini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Tatlılara lezzet katması için kullanılabilen, çerez olarak tüketilebilen ve pek çok alanda kullanılan yer fıstığı ürününün faydalarını saymakla bitiremeyiz. Günlük hayatta aslında tükettiğimiz pek çok şeyin içinde olduğunu bilmeniz için örnekler vermek isteriz, bazı gofretlerin, nugatların içinde çok yaygın olarak kullanılmakta olan bir üründür. Ancak genel olarak çerez şeklinde tüketilen bu ürün son yıllarda doğal fıstık ezmelerinin tüketimi ile oldukça fazla tercih edilmeye de başlanılmıştır.

Peki yer fıstığının faydaları nedir? Neye yarar? Gelin hep birlikte göz atalım;

Hafıza Güçlendirici Etkisi Vardır

Yer fıstığı tüketimi insan belleğini arttıracaktır. Beyininize kan akışının artmasını sağlayan ve güçlü antioksidan özelliklere sahip olan, niasinin ve antioksidan resveratol´ün olmasındandır. Resveratrol, parkinsan ve alzheimer gibi nörodejeneratif beyin hastalıklarını önleme kabiliyeti için çalışan ve sağlık açısından dikkate değer yararları bulunan bir bileşikdir.

Safra Kesesi Taşları Gelişimini Etkiler

Yer fıstığı insanların kanlarındaki kolesterolda ve safra kesesi taşlarında gelişimi etkileyen yararlı etkileri vardır. Safra kesesi içinde gelişmekte olan ve çözümlenemeyen kolestetrolün genelde sertleşmiş sıvı topaklarına denilmektedir ( safra kesesi taşları ) Bazı araştırmalar neticesinde 1 günde 28 gram kadar yer fıstığı tüketmiş olan bayanlarda safra kesesi taşı oluşma riski %26 kadar azalmaktadır.

Depresyonla Mücadele Eder

Yer fıstığı tüketimi ile kişilerde depresyon durumuna karşı mücadele başlar. Depresyonun en önemli nedeni düşük serotonin seviyeleridir. Bu durumda yer fıstığı içinde barınan triptofan bu tür vücut kimyasallarının salınımını arttıracak ve depresyon ile vücudun savaşmasını sağlayacaktır.

Güçlü Kemik Yapısı

Yer fıstığı içeriğinde barınan kalsiyum ve demir kanınıza oksijen taşıymaktadır. Sağlıklı, güçlü kemiklerin vücutta olması için yer fıstığı tüketimi önemli bir etkendir.

Sağlıklı Kalp

Yer fıstığı ürünü kalbi sağlıklı tutacak olan doymamış v eçok doymuş yağları içermektedir. Kalbinizin sağlıklı olması için bunlar mükemmel seviyelerdedir. Kandaki kolesterolü düşürmesinin haricinde aynı zamanda koroner kalp hastalıkları riskini de azaltacaktır.

Ağrı Azaltıcı Özelliği

Yer fıstık kabukları çok eskilerde bazı yörelerde kaynatılarak tüketilmektedir. Hatta günümüzde dahi bazı yörelerimizde tüketilen kaynatılmış yer fıstığı kabuklarının içeriğinde biochanin maddesi 4 kat fazla olmaktadır. Bu biochanin maddesi insan vücudundaki bakterileri, zararlı hücreleri idrar aracılığı ile söküp atmaktadır. Aynı zamanda yer fıstığının suyu yaraların iyileşmesi ve kişilerde olan ağrıların şiddetlerinin azaltılması için de kullanılmaktadır.

Sizlerde faydaları saymakla bitmeyen bu ürünleri en kaliteli, en lezzetli bir şekilde tüketmek istiyorsanız hemen incelemekte olduğunuz Koz Kuruyemiş online satış sitesinden siparişlerinizi oluşturabilirsiniz. Ürünlerimiz Türkiye´nin her yerine tazeliğini bozmayacak şekilde özel paketleri ile ulaştırılabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bilgiler

 • Malatya Kayısı Fiyatları
  Malatya Kayısı Fiyatları alabilmek adına sitemizde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz, Koz Kuruyemiş daima 1.kalite ürünleri en hızlı sevkiyat ağı ile sizlere sunabilmektedir.
 • Siirt Fıstığı Fiyatları
  Koz Kuruyemiş´in online satış web sitesi üzerinden Siirt Fıstığı Fiyatlarına hemen erişebilir ve anında uzmanlarımıza siparişlerinizi ulaştırabilirsiniz.
 • Dağ İncir Kurusu Siparişi
  Dağ İncir Kurusu Siparişi vermek isteyen tüm ziyaretçilerimiz Koz Kuruyemiş web sitesinde yer alan kuru meyveler kategorisi içerisinden ilgili ürünü dilediği gramajlarda sipariş verebilmektedir.
İletişim Bilgilerimiz
 • Caferağa Mahallesi Güneşli Bahçe Sokak No:9 Kadıköy / İstanbul
 • 0216 337 5 569
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Kart Tipleri
Kartlar
blog
Whatsapp