Yerli Ceviz Çeşitleri

16.10.2020

Ülkemizin hiç kuşkusuz en fazla ilgi gören kuruyemişlerinden biri olan cevizin farklı türleri ve tadları bulunan çeşitleri vardır. Yerli ceviz çeşitlerimizden bahsedeceğimiz bu yazımızı hemen okuyabilirsiniz.

TOKAT 1 (60 TU-1): Bu ceviz türü tüm bölgelerde yetişmektedir. Genel olarak bakıldığında ise meyvenin şekli yuvarlak olup tanesinin ortalama ağırlığı 12 gramdır. Tokat 1 ceviz türünün ortalama iç oranı yüzde 63 ve yağ oranı ise yüzde 71´dir.

ŞEN-2 (24-KE-24): Cevizin bu türü kıyı bölgelerimiz hariç ülkemizin tüm bölgelerinde yetişebilen, genel olarak geç donların görüldüğü yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilen bir türdür. Meyvesinin şekli yuvarlak olup tanesinin ağırlığı ortalama 17 gramdır. Ayrıca bu ceviz türünün iç oranı yüzde 54, yağ oranı ise yüzde 74´tür.

YAVUZ 1 (KR 2): İsimli ceviz türü ülkemizde tüm bölgelerde yetiştirilebilen bir türdür. Genel olarak geç donların olduğu yerlerde yetiştirilmesi önerilir. Tane ağırlığı ortalama 17,5 gram olan bu ceviz türünün iç oranı yüzde 56 olup içi dolgun ve beyaz renkte olan ceviz türüne sahiptir.

YALOVA-4: İsimli ceviz türü ülkemizde tüm bölgelerde yetiştirilebilmektedir. Erken çiçeklenme olan bir türdür. Geç donların görülmediği yerlerde bu ceviz türünün yetiştirilmesi tercih edilmelidir. Tanesinin ağırlığı ortalama 13 gram olan bu ceviz türündeki iç oranı ortalama yüzde 52 olmakla birlikte yağ oranı yüzde 69´lardadır.

YALOVA-3: Ceviz türleri arasındaki bu çeşit, tüm bölgelerimizde yetiştirilebilen bir üründür. İnce kabuklu ve ovalimsi bir türe sahiptir. Tanesinin ortalama ağırlığı 13 gram olan bu üründeki iç oranı yüzde 53 olmasının yanı sıra yağ oranı da ortalama yüzde 69´dur.

YALOVA-1: Türündeki cevizler kıyı bölgelerimiz hariç ceviz yetiştiriciliği yapılan tüm bölgelerde yetişebilmektedir. Geç donların görülmediği tüm kesimlerde bu ürünün yetiştirilmesi özellikle tavsiye edilmektedir. Meyvenin ağırlığı ortalama 16 gramdır ve iç oranına baktığımızda yüzde 49 ve yağ oranına baktığımızda yüzde 70´lik bir oran karşımıza çıkmaktadır.

GÜLTEKİN-1 (KR-1): Ceviz türü tüm bölgelerde yetişmektedir. Ancak diğer türlerde de olduğu gibi bu ceviz türü de geç donların görüldüğü yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Eylül ayı ortalarında hasatı yapılan bu türdeki tane ağırlığı ortalama 17 gram olarak iç oranı yüzde 40 olmasının yanı sıra ürünün içi dolgun, beyaz renklidir. Bu ceviz türü hem taze, hemde kuru olarak tüketilmek için uygun olan bir türdür. Şebin ve Bilecik türleri ile tozlanır.

BİLECİK: Bu türdeki ceviz çeşidimiz dik, yayvan ve kuvvetli bir taç gelişimine sahiptir. Tüm bölgelerde yetişebilir ( kıyı bölgeleri hariç ) kesinlikle geç donların görüldüğü yerlerde bu yetiştirme yapılmalıdır. BİLECİK Ceviz türü ince kabuklu olan, içi dolgun olan bir türdür. Kolay bir şekilde kabuktan ayrılabilen bu ceviz türü, kuru şekilde tüketilmek için elverişli bir üründür. Ortalama olarak bakıldığında tane ağırlığı 13 gram olan bu türün iç oranı yüzde 53 ve yağ oranı yüzde 68´dir. Eylül ayı sonlarına doğru hasatları yapılan bu tür Şebin, Yalova3 ve Yavuz1 çeşitleri ile tozlanmaktadır.

Bilecik ceviz türü iç kurdunda Şebin ceviz çeşidine göre daha dayanıklı bir türdür. İlkbahar geç donlarına karşı da daha toleranslı bir üründür.

ŞEBİN: Son olarak bahsedeceğimiz bu ceviz türü sık dalları bulunan yayvan bir taç gelişimine sahiptir. Ürün kıyı bölgeleri hariç, ceviz yetişen tüm yöre ve bölgelerde yetiştirilmek için uygun olmasının yanı sıra tüm ceviz çeşitlerinde olduğu gibi geç donların göründüğü yerlerde tavsiye edilmektedir.

Bu ceviz çeşidinin meyve yapısı oval olmakla beraber kabuğu da incedir. Kolay bir şekilde ayrılmaktadır. Eylül ayının sonunda hasatı yapılan bu türün verimi yüksektir. İçi dolgun olan bu türün ortalama tane ağırlığı 12 gram olup, iç oranı yüzde 63 ve yağ oranı yüzde 67´dir. Protein oranı ise yüzde 17 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sizlerde en kaliteli ve en iyi cevizleri sipariş vermek, tadmak ve adresinize kadar ulaştırılmasını sağlamak için KozKuruyemiş´in kurumsal satış sitesinden siparişlerinizi oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bilgiler

 • Kuruyemiş Siparişi
  Hemen kuruyemiş ürünleri arasından alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Online olarak kuruyemiş siparişi verebileceğiniz Koz Kuruyemiş e-ticaret sitesi sizlerin hizmetindedir.
 • Yer Fıstığı Tüketmenin Faydaları
  Koz Kuruyemiş hem bilgilendirmeye, hem de en kaliteli ürünleri sunmaya devam ediyor. Yer Fıstığı Neye İyi Gelir? sorusunun yanıtlandığı web sitemizde anında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Saymakla Bitmeyen Kabak Çekirdeğinin Faydaları
  Saymakla Bitmeyen Kabak Çekirdeğinin Faydalarının tamamını kurumsal web sitemizden inceleyebilir ve tuzsuz / tuzlu kabak çekirdeği siparişlerinizi Koz Kuruyemiş firmamızdan hemen sipariş edebilirsiniz.
İletişim Bilgilerimiz
 • Caferağa Mahallesi Güneşli Bahçe Sokak No:9 Kadıköy / İstanbul
 • 0216 337 5 569
E-Bültene Kaydolun
Kampanyalardan ilk sizin haberiniz olsun.
Kart Tipleri
Kartlar
blog
Whatsapp